Četvrtak, 1. listopada 2020

9:00 – 9:30
Svečano otvaranje Skupa

  • Pozdravni govori (poveznica na video):
    • Nina Dražin Lovrec, predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva
    • Darko Horvat, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
 

9:30 – 11:00
Okrugli stol 1 (video):  Primjena Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području grada Zagreba, Krapinsko – zagorske županije i Zagrebačke županije

  • sudionici okruglog stola
    • Darko Horvat, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
    • Mirjana Čagalj, HGK
    • dr.sc. Josip Atalić, GF Zagreb
    • Dragutin Kamenski, Kamgrad
    • Kršimir Tarnik, ekspertna skupina
    • Nina Dražin Lovrec, HKIG

11:00 – 13:00
Okrugli stol 2 (video): Ulaganje u infrastrukturne projekte u sljedećem razdoblju

  • Pozdravni govor:
    • Tomislav Mihotić, državni tajnik Ministarstva mora prometa i infrastrukture
 
  • 11:05 Okrugli stol, sudionici:
    • Tomislav Mihotić, državni tajnik Ministarstva mora prometa i infrastrukture
    • Josip Škorić, Hrvatske ceste
    • Boris Huzjan, Hrvatske autoceste
    • Zoran Đuroković, Hrvatske vode
    • Stjepan Kralj, Institut IGH
    • Mirko Habijanec, Radnik Križevci
    • Zvonimir Sever, HKIG

13:00 – 14:00
stanka

stanka 1

virtualna dvorana 1

14:00 – 15:00

Potresno inženjerstvo

Voditelj: Mario Uroš

14:00 – 14:20
Šest mjeseci nakon zagrebačkog potresa

– Josip Atalić, Matio Uroš, Marta Šavor Novak
[.pdf]

14:20 – 14:40
Dosadašnja iskustva u provođenju istražnih radova na zidanim građevinama
– Joško Krolo, Domagoj Damjanović, Ivan Duvnjak
[.pdf]

14:40 – 15:00
Sadržaj projekta obnove konstrukcije za donjogradske višestambene zgrade u Zagrebu

– Dragan Kovač, Tomislav Češljaš
[.pdf]

15:00 – 15:20 
stanka

virtualna dvorana 2

14:00 – 15:40

Građevno-tehnička regulativa – izabrane teme

Voditelj: Lino Fučić

14:00 – 14:20
Tko se smatra izvođačem prema regulativi

– Damir Borović
[.pdf]

14:20 – 14:40
Nadzorni inženjer i obveza uočavanja nedostataka projekta
– Lino Fučić
[.pdf]

14:40 – 15:00
Nadzorni inženjer nije (Fidic) Inženjer
– Zoran Ivanković
[.pdf]

15:00 – 15:20
Obveze izvođača radova u gospodarenju građevnim otpadom
–  Vedrana Lovinčić Milovanović
[.pdf]

15:20 – 15:40
Stručni ispit – proširenje popisa odgovarajućih poslova
– Mario-Miro Židov
[.pdf]

15:40 – 16:00
stanka

Virtualna dvorana 3

14:00 – 15:20

Ceste

Voditeljica: Sanja Dimter

14:00 – 14:20 
Izgradnja punog profila autoceste A8 s posebnim osvrtom na izgradnju inženjerskih građevina

– Zdravko Sršić, Bojan Karabaić
[.pdf]

14:20 – 14:40 
Hladna reciklaža asfaltnog kolnika autoceste A6
– Miroslav Šimun, Goran Prpić, Tomislav Šolić, Sandra Mihalinac
[.pdf]

14:40 – 15:00 
Izazovi provedbe projekta Rekonstrukcije raskrižja Jadranske avenije i Avenije Dubrovnik-rotora Remetinec, kao projekta financiranog iz Europskih fondova
– Branimir Bosanac, Božidar Rakvin
[.pdf]

15:00 – 15:20 
Sanacija opasnih mjesta
– Slaviša Babić
[.pdf]

15:20 – 15:40
stanka

stanka 2

virtualna dvorana 1

15:20 – 16:20

Potresno inženjerstvo

Voditelj: Mario Uroš

15:20 – 15:40
Primjeri odabira razina obnove

– Juraj Pojatina, David Anđić
[.pdf]

15:40 – 16:00
Procjena nosivosti postojeće zidane zgrade
– Mario Uroš, Marija Demšić
[.pdf]

16:00 – 16:20
Analize i pristupi obnove karakteristične donjogradske građevine u Zagrebu
– Mario Todorić, Miroslav Duvnjak, Ivan Dragičević, Petar Todorić
[.pdf]

16:20 – 16:40
Uloga temeljnog tla u protupotresnim sanacijama oštećenih građevina
– mr.sc Ivan Muhovec
[.pdf]

virtualna dvorana 2

16:00 – 17:20

Korištenje podzemnog prostora

Voditelj: Davorin Kolić

16:00 – 16:20
Digitalizacija u tunelogradnji

– Davorin Kolić
[.pdf]

16:20 – 16:40
Geotehnički aspekti projektiranja i građenja strojarnice hidroelektrane Velebit
–  Dalibor Ružić, Rajko Kuželički, Jolanda Ratko
[.pdf]

16:40 – 17:00
Video oblik digitalizacije u tunelogradnji
– Davorin Kolić, Christopher Kerschbaumer
[.pdf]

17:00 – 17:20
stanka

Virtualna dvorana 3

15:40 – 17:00

Željeznička infrastruktura

Voditelj: Stjepan Lakušić

15:40 – 16:00 
Ususret projektu rekonstrukcije postojećeg i izgradnje drugog kolosijeka na dionici Križevci-Koprivnica – državna granica 

– Ivo Jurić, Stipe Zec, Branimir Bosanac, Marko Vajdić
[.pdf]

16:00 – 16:20 
Tračnička poveznica grada Zadra sa lukom Gaženica i zračnom lukom Zadar
– Stjepan Lakušić, Maja Ahac, Željko Stepan, Igor Majstorović
[.pdf]

16:20 – 16:40 
Utjecaj potresa na tračničku infrastrukturu
– Stjepan Lakušić, Katarina Vranešić, Ivo Haladin
[.pdf]

16:40 – 17:00 
Novi sustav pričvršćenja za prednapregnuti betonski prag B 70
– Stjepan Lakušić, Tomislav Debeljak, Mario Uroš, Maja Baniček, Renato Jagustović
[.pdf]

17:00 – 17:20
stanka

stanka 3

virtualna dvorana 1

virtualna dvorana 2

17:20 – 19:00

Korištenje podzemnog prostora

Voditelj: Davorin Kolić

17:20 – 17:40
Geotehnička i topografska istraživanja za tunel Batuta – obnova IV Pan-Europski koridora
– Ovidiu Arghiroiu
[.pdf]

18:00 – 18:20
Nova linija 4 metroa u Ateni
– Thomas Grammenos, Dimitrios Alifragis, Evangelos Pergantis, Ioannis Fikiris
[.pdf]

18:20 – 18:40
Pregled tunelogradnje u Bosni i Hercegovini
– Mehmed Mesihović
[.pdf]

18:40 – 19:00
Hidroenergetski potencijal rijeke Niagara
– Boro Lukajić
[.pdf]

Virtualna dvorana 3

17:20 – 19:00

Sigurnost u slučaju požara

Voditeljica: Marija Jelčić Rukavina

17:20 – 17:40
Proračun gornje postaje nove žičare Sljeme na djelovanje požara

– Davor Skejić
[.pdf]

17:40 – 18:00
Požarna otpornost industrijskih hala
– Ivica Boko, Neno Torić, Slobodan Blanuša
[.pdf]

18:00 – 18:20
Koncept zaštite od požara u prostorima NSK namijenjenim predsjedavanju Hrvatske EU 2020
– Miodrag Drakulić, Goran Tončinić
[.pdf]

18:20 – 18:40
Analiza razvoja i posljedica požara u zgradi Grenfell
– Marija Jelčić Rukavina, Miodrag Drakulić, Milan Carević
[.pdf]

18:40 – 19:00
Prikaz mjera zaštite od požara u zgradama

– Milan Carević, Marija Jelčić Rukavina
[.pdf]

Petak, 2. listopada 2020

virtualna dvorana 2

9:00 – 10:20

Betonske konstrukcije

Voditelji: Branislav Škoro, Predrag Presečki

9:00 – 9:20 
Problemi primjene vodonepropusnih betona

– Mario Todorić, Miroslav Todorić, Petar Todorić, Ivan Dragičević
[.pdf]

9:20 – 9:40 
Sigurne vodonepropusne građevine bez hidroizolacije

– Donka Würth, Jure Galić, Domagoj Bakšaj
[.pdf]

9:40 – 10:00 
Projektiranje i izvođenje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda
– Jozo Jurić
[.pdf]

10:00 – 10:20 
Tehnologija stropnih ploča na primjeru građevine “Max Stoja” u Puli
– Krešimir Tarnik, Predrag Presečki, Valentino Obajdin
[.pdf]

10:20 – 10:40
stanka

Virtualna dvorana 3

9:00 – 9:40

Hidrotehničko inženjerstvo

Voditelj: Darko Biondić

9:00 – 9:20 
Izbor cijevnog materijala putem tehničko-ekonomske analize

– Davor Stipanić, Luka Zaharija, Danko Holjević Vanja Travaš
[.pdf]

9:20 – 9:40
Projekt prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području otoka Krka

– Ivica Plišić
[.pdf]

9:40 – 10:00 
stanka

stanka 1

virtualna dvorana 1

11:40 – 13:00

Održiva gradnja i klimatske promjene

Voditeljica: Mihaela Zamolo

11:40 – 12:00 

Razvoj inovativnih građevnih kompozita primjenom pepela drvne biomase
– Nina Štirmer
[.pdf]

12:00 – 12:20 
Mogućnost primjene reciklirane stakloplastike u elemantima konstrukcija
– Tihomir Štefić, Aleksandar Jurić
[.pdf]

12:20 – 12:40 
Mogućnosti primjene recikliranih automobilskih guma građevinarstvu
– Anđelko Crnoja
[.pdf]

12:40 – 13:00 
Potresna otpornost i energetska učinkovitost kulturne baštine
– Mihaela Zamolo
[.pdf]

13:00 – 13:20 
stanka

virtualna dvorana 2

10:40 – 11:40

Betonske konstrukcije

Voditelji: Branislav Škoro, Predrag Presečki

10:40 – 11:00 
Konstrukcija strambeno-poslovne građevine “Centar Maksimir”
– Valentino Obajdin, Krešimir Tarnik
[.pdf]

11:00 – 11:20
Primjena faznosti izgradnje montažne konstrukcije i tankih predgotovljenih međukatnih sustava sa spregnutim čeličnim gredama na izvedenom objektu hotela Naftalan 2 u Ivanić Gradu
– Igor Hranilović, Zsolt Kokrehel
[.pdf]

11:20 – 11:40 
Konstrukcija sportske dvorane “Zeleni Brijeg”
– Nikola Miletić
[.pdf]

11:40 – 12:00 
stanka

Virtualna dvorana 3

10:00 – 10:40

Upravljanje projektima gradnje

Voditelj: Kruno Komesar

10:00 – 10:20 
Utjecaj broja angažiranih inženjera i sastava stručnog inženjerskog tima na uspješnost investicijskog projekta
– Krunoslav Komesar, Ilija Beljan

10:20 – 10:40 
Organizacija i funkcioniranje HCPI-a na provedbu brzih pregleda stanja uporabljivosti građevina – prilikom nedavnog potresa u Zagrebu
– Josip Atalić, Krunoslav Komesar

10:40 – 11:00 
stanka

stanka 2

virtualna dvorana 1

12:00 – 13:00

Stručne prakse na Građevinskim fakultetima – Projekti MZO 2020

Voditelj: Domagoj Damjanović

13:20 – 13:40 
Održivi model stručne prakse na Građevinskom i arhitektonskom fakultetu Osijek – PRAG
– Zlata Dolaček Alduk

13:40 – 14:00 
Stručna praksa na Građevinskom fakultetu u Zagrebu – GRASP
– Domagoj Damjanović
[.pdf]

14:00 – 14:20 
PRAG-Prvi korak u karijeri – poslovi budućnosti
– Ivo Andrić

virtualna dvorana 2

12:00 – 13:00

Drvene konstrukcije

Voditeljica: Vlatka Rajčić

12:00 – 12:20 
Potresno inženjerstvo zasnovano na PBSE 
– Ljupko Perić
[.pdf]

12:20 – 12:40 
Višenamjenski hibridni panel CLT-nosivo staklo
– Vlatka Rajčić, Jure Barbalić, Nikola Perković
[.pdf]

12:40 – 13:00 
Konjički centar Evago
– Matej Kramarić
[.pdf]

Virtualna dvorana 3

11:00 – 12:00

BIM pristup u graditeljstvu

Voditeljica: Martina Pavlović Cerinski

11:00 – 11:20 
Implementacija BIM-a unutar velike hrvatske građevinske organizacije

– Filip Andabaka
[.pdf]

11:20 – 11:40 
BIM pristup u projektiranju državnih cesta
– Denis Šimenić, Domagoj Butko
[.pdf]

11:40 – 12:00 
BIM u praksi: Projekt rekonstrukcije rehabilitacijskog centra PVA Grossgmain, Salzburg
– Anes Osmanagić, Aldin Mahmutović
[.pdf]

12:00 – 12:20 
stanka

stanka 3

virtualna dvorana 1

virtualna dvorana 2

13:00 – 15:00

Zidane konstrukcije

Voditelj: Boris Trogrlić

13:00 – 13:20
Sponzorsko predavanje Mapei:
FRCM sustav za sanaciju od potresa 

– Marko Iveković

13:20 – 13:40
Studija potresne ranjivosti starog grada Ljubljane i tehnike utvrđivanja primjerene za rušenja izvan ravnine zida

– Vlatko Bosiljkov
[.pdf]

13:40 – 14:00 
Očuvanje kulturne baštine – preporuke za projektante, nadzorne inženjere i izvođače
– Željko Trstenjak
[.pdf]

14:00 – 14:20 
Prikaz metode analize i klasifikacije starog ziđa
– David Anđić, Matej Horvat, Tamara Horvat
[.pdf]

14:20 – 14:40 
Rekonstrukcija ciglene zgrade u Dječju kuću Rijeka 
– Petar Mrak, Saša Mitrović, Boris Kirinčić
[.pdf]

14:40 – 15:20 
stanka

Virtualna dvorana 3

12:20 – 13:40

BIM pristup u graditeljstvu

Voditeljica: Martina Pavlović Cerinski

12:20 – 12:40 
BIM u nastavi na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru 
– Mladen Kustura
[.pdf]

12:40 – 13:00
Rad ECEC na promociji i širenju BIM-a u europskim državama

– Martina Pavlović Cerinski
[.pdf]

13:00 – 13:20 
Digitalni alat za kontrolu kvalitete izvođenja radova
– Bojan Petković

13:20 – 13:40 
stanka

stanka 4

virtualna dvorana 1

virtualna dvorana 2

15:20 – 16:40

Metalne i spregnute konstrukcije

Voditelj: Mladen Plišić

15:20 – 15:40 
Čelik u rekonstrukciji povijesne građevine 
– Petar Mrak
[.pdf]

15:40 – 16:00 
Aluminijske krovne kupole na spremnicima za skladištenje tekućina 
– Josip Pišković, Mario Bajsić, Vedran Slunjski
[.pdf]

16:00 – 16:20 
stanka

Virtualna dvorana 3

13:40 – 15:20

Održavanje građevina

Voditeljica: Jelena Bleiziffer

13:40 – 14:00
Održavanje željezničke infrastrukture u RH – prikaz, izazovi i ograničenja

– Neno Kladarić
[.pdf]

14:00 – 14:20
Sustav upravljanja mostovima na mreži državnih cesta u Hrvatskoj
– Goran Puž, Danijel Tenžera
[.pdf]

14:20 – 14:40
Sanacija Paškog mosta
– Mario Ille, Karlo Kopljar
[.pdf]

14:40 – 15:00
Sanacija i zamjena ležajeva i prelaznih naprava na mostu “Ivanja Reka”
– Ivan Jakovljević, Igor Džajić, Petar Sesar
[.pdf]

15:00 – 15:20
Održavanje geotehničkih konstrukcija temelja – primjeri iz prakse i smjernice
– Ingrid Tomac, Božica Marić, Sonja Zlatović
[.pdf]

15:20 – 15:40 
stanka

stanka 5

virtualna dvorana 1

virtualna dvorana 2

16:20 – 17:20

Mostovi

Voditelj: Zlatko Šavor

16:20 – 16:40 
Most Pelješac – izrada i montaža čelične rasponske konstrukcije iz aspekta nadzora
– Zoran Trogrlić
[.pdf]

16:40 – 17:00 
Najduži most u Republici Hrvatskoj
– Petar Sesar, Igor Džajić, Tomislav Brozović
[.pdf]

17:00 – 17:20
stanka

Virtualna dvorana 3

15:40 – 17:00

Problematika vještačenja u graditeljstvu – iskustva i izazovi

Voditelji: Melita Bestvina, Dragutin Matotek

15:40 – 16:00 
Plan posebnih dijelova nekretnine (etažni elaborat)

– Melita Bestvina
[.pdf]

16:00 – 16:20 
Znamo li etažirati? Koje su posljedice nepravilnih etažiranja?
– Dragutin Matotek
[.pdf]

16:20 – 16:40 
Građevinsko vještačenje – primjer nedostataka u izgradnji kroz utvrđivanje odgovornosti pojedinih sudionika
– Dražen Kljajić
[.pdf]

16:40 – 17:00 
Utvrđivanje uzroka brzog propadanja prometnih površina
– Silva Lozančić, Sanja Dimter, Davorin Penava, Mirko Balić
[.pdf]

17:00 – 17:20 
stanka

stanka 5

virtualna dvorana 1

virtualna dvorana 2

17:20 – 18:20

Mostovi

Voditelj: Zlatko Šavor

17:20 – 17:40 
Cestovni most Sava Gradiška na koridoru E661
– Nijaz Mujkanović, Gordana Hrelja Kovačević, Anđelko Vlašić, Mladen Srbić
[.pdf]

17:40 – 18:00 
Primjena polimera armiranih vlaknima (FRP-a) u ojačanju prednapetih rasponskih konstrukcija mostova
– Tomislav Brozović, Tomislav Kišiček
[.pdf]

18:00 – 18:20 
Most Pelješac – nadzor nad izvođenjem armiranobetonskih naglavnica pilota
– Tomislav Brozović
[.pdf]

Virtualna dvorana 3

17:20 – 18:20

Problematika vještačenja u graditeljstvu – iskustva i izazovi

Voditelji: Melita Bestvina, Dragutin Matotek

17:20 – 17:40
Pogreške u projektiranju i izvedbi betonskih konstrukcija – primjeri iz prakse

– Jure Galić, Donka Würth
[.pdf]

17:40 – 18:00 
Pravilo struke i zbirka vještačkih mišljenja 
– Đorđe Balić
[.pdf]

18:00 – 18:20 
Načelo “Iura Novit Curia” i sudjelovanje stručnjaka inženjerskih struka u pravnim poslovima
– Stanko Kereta
[.pdf]

* organizator zadržava pravo izmjene programa